Afyon Beyaz Mermer

Türkiye’de herhangi bir mermer sahasından elde edilen mermerlerin hiçbiri Afyon-İscehisar mermerleri kadar geniş bir kullanım alanına sahip değildir. Afyon İscehisar yöresinde ilk mermer çıkartılması M.Ö. 900 yıllarında başladığı belirtilmektedir.

Reisoğlu Mermer 1943 yılından beri Afyon Beyaz Mermer üretimini kendi ocaklarından sağlamakla birlikte farklı seleksiyon yelpazesine sahiptir. Afyon beyaz ocağımızdan çıkarılan bloklar hem yerli piyasa da yer alır hem de ihraç edilir ve üretim tesislerimizde ebatlı ürün veya istenilen kalınlıkta (2-3cm) plaka olarak da piyasaya sunulmaktadır.

Tüm dünyadaki beyaz mermer sınıflarına bakıldığında, homojenlik bakımından en sağlıklı yapıya sahip mermer seleksiyonu olduğu kanısına da varılmıştır. Dünyaca ünlü olan mermerimizin antik Yunan hamamlarında kullanıldığı da bilinmektedir. Efesus Stone olarak restorasyonunu yaptığımız çeşitli antik kentler de de,  Afyon beyaz mermeri oldukça sık kullanılmıştır. Afyon Beyaz Mermer, farklı seleksiyon imkânı sunduğundan modern mimaride de kullanım alanı çok fazladır.

Afyon Beyaz Mermer Kullanım Alanları

Afyon-İscehisar yöresinden elde edilen mermerlerden binaların iç ve dış cephe kaplamaları, döşemelik plaka, mutfak tezgâhı, merdiven basamağı, paledyen vb. kullanımlarda inşaat sektöründe yararlanılırken, moloz ve takoz boyutundaki mermerler cnc ve waterjet atölyemizde işlenerek hediyelik eşya (vazo, saat, kalemlik, isimlik vb.) yapımında da kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda mobilyalar ile uyumlu bir birliktelik sağladığından yemek masası, orta sehpa, koltuk kenarları, ünite kaplamasında kullanılmaktadır.

Afyon Beyaz Mermer Kimyasal Özelliği

İscehisar mermerleri metamorfik temelin en üst birimini oluşturmaktadır. Kökeni kireçtaşı olan mermerler jeolojik olarak farklı renk, tane boyutu, mineralojik bileşim göstermekte ve bu özellikler açısından üç farklı birime ayrılmaktadır. Yörede ticari olarak Afyon kaplan postu ve Afyon gri şeklinde adlandırılan mermerler alt birimi, Afyon balAfyon şeker ve Afyon kaymak orta birimi ve Afyon menekşe ismiyle anılan bu tür mermerler ise üst birimi oluşturmaktadırlar.

Afyon Beyaz Mermer Renkleri

Afyon Beyaz Arcobaleno

Afyon Beyaz A la Vogue

Afyon Beyaz Golden Gray