Iris

Kaplan postu mermer, Türkiye’de çıkarılan bir tür gri mermerdir. Bu taş özellikle tezgah üstü, anıtlar, mozaik, dış – iç duvar ve zemin uygulamaları, çeşmeler, havuz ve duvar kaplamaları, merdivenler, pencere pervazları ve diğer tasarım projeleri kullanımı tercih edilmektedir.

Kaplan postu mermeri yaygın olarak; Afyon Kaplan Derisi, Kaplan Derisi, Gri Mermer, Afyon Kaplan, Afyon Kaplan Postu, Afyon Leoparı, Afyon Kaplanı, Kaplan Postu, Afyon Leopar, Leopardo Salome, Salome Leoparı olarak da adlandırılır.

Kaplan postu mermeri olarak bilinen mermer Efesusstone firmamızda İris olarak adı geçmektedir. İris adındaki mermerimiz her alanda rahatlıkla kullanabileceğiniz bir mermer çeşididir. Kaplan postu mermeri gri ağırlıklı beyaz desenlere sahip bir mermerdir. Gri ve beyazın asil uyumu içinde olan Kaplan postu mermeri banyo, hamam, yüzme havuzu gibi alanlarda çok sık kullanılan bir mermerdir. Kaplan postu mermerinin koyu tonlarda olması dekorasyon açısından büyük kolaylık sağlamaktadır.  Kaplan postu mermeriAfyon kaplan mermer, Afyon tiger skin, tiger skin grey marble adlarıyla da bilinmektedir.

Kaplan postu mermer; desenlerinin birbirine uyum sağlaması sebebi ile homojenlik arayanlar için en gözde mermerler arasındadır. Zemin uygulamalarında oldukça tercih edilen bir mermer olan kaplan postu mermeri, dış zemin kaplamalarında talep edilen mermerdir. Kaplan postu mermeri; heykel ve anıt çalışmaları, mutfak ve banyo tezgahı, yer döşeme, havuz ve hamamlarda kullanımı tercih edilir. Yurtiçi ve yurtdışı projelerde de en çok tercih edilen mermerler arasında Kaplan postu mermeri de yer almaktadır.

Kaplan postu mermeri; koyu renk desenlerinin ahengiyle kullanıldığı her alana şıklık katmaktadır. Merdiven basamaklarında da Kaplan postu mermeri en çok tercih edilen mermerler arasında yerini almaktadır. Kaplan postu mermeri sert ve homojen yapıdadır. Sert ve homojen yapısının olması Kaplan postu mermerin özelliklerindendir. Renklerin sadeliğinden dolayı Kaplan postu mermeri geniş mekânlarda sıklıkla tercih edilmektedir.  Göz yormayan, gri ve beyaz renklerin hakim olduğu Kaplan postu mermeri dekoratif ürünlerde de kullanımı tercih edilmektedir.